Ivadékhal eledelek

A legtöbbünk az akvarisztikát annak idején főként elevenszülő halfajok (guppi, platti, xifó, molli) tartásával kezdte, ugyanis ezek a legkönnyebben tartható fajok közé tartoznak, jól elvannak a hazánkban elérhető közepes keménységű vízben, és szinte minden fajuk 100 literesnél kisebb medencében is nyugodtan tartható. Ha te is tartasz ilyen fajokat, akkor nyilván jól tudod, hogy időről-időre szaporodnak és ilyenkor egy lelkiismeretes akvaristának gondoskodnia kell az ivadékok számára megfelelő táplálékról. Régebben nem igazán voltak kifejezetten ivadékoknak készített tápok a helyi szaküzletekben, ezért kénytelenek voltunk vágott tubifexet, illetve porfinomságúra őrölt lemezes, felnőtt halaknak készült tápokat adni nekik. Manapság már nem igazán lehet kapni a boltokban élő tubifexet (csővájó férget), ráadásul ez csak a nagyobb fajok ivadékai számára felel meg. Jó hír viszont, hogy a díszhaleleség gyártók haladtak a korral, így manapság már többféle kiváló minőségű, kimondottan díszhal ivadékok számára szolgáló tápok közül választhatsz.

A száraz ivadéktápok többféle változatban készülnek. Közös jellemzőjük, hogy a növésben lévő apróságok igényei és szükségletei szerint lettek kifejlesztve, így tartalmazzák az ivadékok optimális fejlődéséhez szükséges makroelemeket, az összes vitamint és ásványi anyagot is. Ilyenek például a Panzi ivadéktápok, a Sera Vipan lemezes ivadéktápok, és a JBL ivadék eleségei is. Ezek mindegyike tökéletesen megfelelő az elevenszülő fajok ivadékainak és a páncélos harcsák (corydoras fajok) kicsinyeinek.

Ha ikrázó halak, vagy törpesügérek ivadékait szeretnéd felnevelni, akkor egyes fajoknak (pl. a pontylazacok közül néhánynak) megfelelőek a porfinomságú ivadéktápok, viszont számos törpesügér (Ramirezi, Apistogrammák) és a legtöbb közkedvelt pontylazac faj (neonhal, zöld neon, vörös neon, rózsalazac stb.) csak sóféreg lárvával indítható, amihez artemia (sórák) petéket kell beszerezned. Az artemia peték csomagolásán megtalálod a használati útmutatót, amit elolvasva egyből világossá válik majd számodra, hogy hogyan kell kikelteni őket, illetve etetni velük. 2 hét elteltével, már áttérhetsz a száraz eleségekkel történő etetésére.

Néhány tanács:

  • az ivadékokat az optimális fejlődés érdekében napi szinten legalább 3 alkalommal érdemes etetni;
  • ikrázó fajok és törpesügérek ivadékai esetében, csakis akkor kezd el az etetésüket, ha a picik szikzacskója már felszívódott és elúsztak (keresik az eleséget). Egyszerre mindig csak annyi eleséget adj, amit pár perc alatt elfogyasztanak;
  • ha nevelő akváriumban vannak a kishalak, akkor csak kismértékű vízcseréket végezz, mert egy hirtelen vízérték változás végzetes lehet rájuk nézve;
  • ne feledkezz meg a nevelő medence szűréséről! Erre a célra egy légpumpára kötött szivacsszűrő tökéletesen alkalmas, ráadásul így az oxigénellátást is meg tudod oldani.
Utoljára módosítva: 2024.02.13