Kutya vitamin
A jól megválasztott és megfelelően adagolt kutya vitamin vagy multivitamin komplex érdemben hozzájárulhat kedvenced immunrendszerének erősítéséhez. Fontos tudnod, hogy ahogy az embereknél se szabad egyes vitaminokat túladagolnod, ugyenez a kutyák esetében is igaz. A kutyád igényeinek megfelelő vitaminok kiválasztásához érdemes konzulátnod dietetikussal vagy állatorvossal. A megfelelő vitaminok és ásványi anyagok mennyisége és típusa függ a kutya korától, méretétől, egészségi állapotától és egyéb tényezőktől is. A prémium minőségű, teljes értékűként jelölt kutyatápok már tartalmazzák a legtöbb szükséges vitamint és ásványi anyagot, ezért fontos az összetevők figyelmes elolvasása, mielőtt extra kutya vitaminokat adnál kedvenced étrendjéhez.
Miért fontosak a vitaminok a kutyáknak?
A kutyák számára elengedhetetlenek a vitaminok és ásványi anyagok az egészséges élethez. A vitaminok olyan alapvető tápanyagok, amelyek segítik egyes folyamatok optimális működését az élő szervezetekben, így a kutyákéban is. Így például támogatják az immunrendszert, elősegítik a metabolikus folyamatokat, azaz az anyagcserét vagy épp hozzájárulnak az egészséges bőr és szőrzet fenntartásához. Ha kedvenced étrendje nem tartalmaz elegendő vitamint, az különféle egészségügyi problémákhoz vezethet, például gyenge immunrendszerhez, bőrproblémákhoz, szőrhulláshoz, ízületi gyengeséghez, fejlődési rendellenességekhez vagy akár látásromláshoz.
A megfelelő vitaminok és ásványi anyagok biztosítása kulcsszerepet játszhat kutyánk egészségének megőrzésében.
Mikor van szükség kutya vitaminra?
Ahogy arről a bevezetőben már volt szó, a legtöbb prémium kutyatáp manapság már tartalmazza az összes létfontosságú vitamint, ami kutyánknak kell, mégis egyes esetekben szükség lehet kiegészítő vitaminokra. Nézzük meg melyek is ezek az esetek, illetve melyek a kutyák számára legfontosabb vitaminok és mik azok szerepe a kutyaegészség megőrzésében.
A közelmúltig a köztudatban a vitamin szedése egyenlő volt az immunerősítéssel. Ez részben igaz is, legalábbis, ami a C-vitamint illeti. És bár a kutyák szervezete képes C-vitamint előállítani, bizonyos esetekben, például stresszes helyzetekben vagy betegségekből, műtétből való felépülés során, szükség lehet a C-vitamin kiegészítésére a gyógyulási folyamat megtámogatása gyanánt. Ez a vitamin antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik és segíti az immunrendszer erősítését, valamint a sejtmegújulást.
Jó tudnod továbbá, hogy immunerősítő hatása révén az E-vitamin szintén támogatja az immunrendszert.
De nem csak a C-vitamin vagy a B-vitamin erősítheti kutyánk immunrendszerét. Számos innovatív összetételű termék, köztük például a humán területről jól ismert Béres Csepp kutyáknak készült változata, a Béres Minera Csepp vagy épp a biotechnológiai úton előállított, új generációs Immunovet Pets immunerősítő tabletta is remek választásnak minősül.
A B-vitaminok csoportja több különböző vitamint foglal magában, amelyek mindegyike más-más szerepet játszik a kutyák szervezetében. A B1-vitamin (tiamin) az anyagcsere és az idegrendszer megfelelő működéséért felelős, a B2-vitamin (riboflavin) a bőr és a szőrzet egészségét támogatja, míg a B12-vitamin az idegrendszer megfelelő működéséhez szükséges. A B-vitaminok hiánya tehát idegrendszeri problémákat, szőrhullást és fáradtságot okozhatnak.
Sajnos sok kutya szenved bőr és szőrproblémáktól, aminek számos oka lehet, így környezeti allergia, táplálékintolerancia, de bizonyos vitaminok, így az A-vitamin, az előbb említett B2-vitamin vagy az E-vitamin hiánya. Fénytelen szőrzet, száraz bőr, korpásodás esetén ezért ajánljuk kínálatunkból valamely sörélesztő terméket, amelyek a B2-vitaminok széles spektrumát tartalmazzák, így segíthetnek meggátolni a szőrhullást, valamint egyes bőrproblémákat is. A B2-vitamin, így a sörélesztő szintén hasznos lehet könnyen töredező karmok esetében.
Az immunvédelem kapcsán előbb már megemlített E-vitamint itt is szóban kell hoznunk, ugyanis ennek a vitaminnak további jó tulajdonsága, hogy érdemben hozzájárulhat az egészséges bőr és szőrzet fenntartásához. De ez még nem minden, kutatások szerint a szabadgyökök elleni védelemben is szerepe van.
A kölyökkutyák, különösen a gyors növekedésű, nagytestű fajták esetében kiemelten fontos a megfelelő vitaminbevitel, ami támogathatja csontjaik és izmaik egészséges fejlődését. Érdemes kedvencünk testméretének megfelelő szuperprémium kölyök-, illetve junior eledellel táplálnunk őt, valamint konzultálnunk állatorvosunkkal is, hogy javasolja-e valamilyen extra kutya vitamin, étrendkiegészítő adását.
Idősebb korban a kutyák szervezete kevésbé hatékonyan dolgozza fel a tápanyagokat, viszont bizonyos vitaminok és ásványi anyagok pótlása segíthet az egészségük megőrzésében. Számukra számos úgynevezett senior vitamin érhető el a kínálatukban, amelyek hozzájárulhatnak az időskori egészség minél tovább történő megőrzéséhez.
Bármely életkorú kutya esetében szükséges lehet a D-vitamin, vagy valamilyen D-vitamin tartalmú étrendkiegészítő pótlólagos adása. A D-vitamin ugyanis létfontosságú a kutyák csont- és fogegészségének fenntartásához, mivel segíti a kalcium és a foszfor felszívódását. A D-vitamin hiánya csontrendszeri problémákat, izomgyengeséget és fogászati betegségeket okozhat. Kiegészítésére különösen akkor lehet szükség, ha a kutya kevés napfényhez jut, mivel a D-vitamint a szervezet a napfény hatására termeli. De a már előbb említett gyorsan növekvő nagytestű fajták, vagy épp idős kutyák esetében is alapvető fontosságú lehet.
Nem esett még szó az A-vitaminról, amely kulcsfontosságú a látás, a bőr egészsége és az immunrendszer megfelelő működése szempontjából. Segíti a sejtnövekedést és támogatja a bőr, a szőrzet és a nyálkahártyák egészségét. Az A-vitamin hiánya látásproblémákhoz, száraz bőrhöz és gyengébb immunrendszerhez vezethet.
Szintén fontosnak tartjuk még itt megemlíteni a K-vitamint, amely nélkülözhetetlen a véralvadáshoz. Hiánya súlyos vérzési rendellenességekhez vezethet. Ezt a vitamint általában nem kell kiegészíteni, kivéve, ha kutyád véralvadási zavarokkal küzd, vagy épp valamilyen mérgezést szenvedett el. Szerencsére ennek a vitaminnak a pótlása is megoldható, erre szolgál a kínálatunkban elérhető K1 vitamin oldat.
Számos, az Okosgazdi webáruházban elérhető étrendkiegészítő tartalmazza fenti vitaminok valamelyikét, esetleg többet is egyszerre belőlük. Utóbbira példa a humán területről is jól ismert multivitamin, hiszen kutya multivitaminok is léteznek, sőt létezik még ezeknél is komplexebb összetételű és hatású termék, például pre- és probiotikumokkal kiegészített készítmény, amely az emésztési zavarokkal küzdő kutyák számára lehet szükséges. Ilyen a Gastroferm Pet probiotikum és multivitamin kutyáknak étrendkiegészítő készítmény is. Ha kifejezetten a probitikum tartalmú termékeinkre van kíváncsi, akkor keresd azokat a Probiotikum kutyáknak elnevezésű termékkategóriánkban.
Hogyan válasszuk ki a megfelelő kutya vitamint?
Mielőtt bármilyen vitamin kiegészítőt adnál kutyádnak, fontos, hogy konzultálj az állatorvosoddal. Ő segíthet meghatározni, mely vitaminokra van szüksége kedvencednek és milyen adagolásban érdemes alkalmazni azokat. A túl sok kutya vitamin ugyanis ugyanolyan káros lehet, mint a hiányuk. Például a zsírban oldódó vitaminok, mint az A- és D-vitamin, könnyen felhalmozódhatnak a szervezetben és túladagolás esetén mérgezést okozhatnak.
Fontos figyelembe venned, hogy kutyád étrendje is jelentősen befolyásolja a vitaminigényt. Ha kedvenced prémium minőségű, egyben teljes értékűként jelölt eledelt fogyaszt, akkor az jó eséllyel tartalmazza a számára szükséges összes alapvető tápanyagot, ennélfogva valószínűleg nincs szüksége további vitaminpótlásra. Ilyen esetekben egyes további vitaminok adagolása, ahogy arról már szó volt, akár káros is lehet.
Különleges helyzetekben azonban, amelyekről fentiekben részben említést tettünk, igenis fontos lehet a vitaminpótlás, az állatorvos által javasolt kiegészítők segíthetnek fenntartani kutyád egészségét.
Vásárlóink írták
Vendég (#30DA20) - 2024. 12. 10. 07:07
Egyelőre minden oke, nem volt tápváltással járó hasmenés. Gyorsan alkalmazkodott hozzá a kutya gyomra.
bunnyman - 2024. 12. 10. 05:52
A kutyát lekötni ideális. Neten megnéztem, hogy hogyan kell használni, azóta alkalmazom. Évezik a kutyuk
Vendég (#30D6D2) - 2024. 12. 09. 18:28
Jó!
Vendég (#30D62A) - 2024. 12. 09. 17:09
Nem sok tápot eszik meg csak úgy magába, Mindig kell valamit hozzákevernem. Ezzel nincs gond. Falja még üresen is.
Vendég (#309BA1) - 2024. 12. 09. 17:06
Ár érték arányban verhetetlen. Nálunk bevált. Pár nap alatt szállították.