Májbeteg kutya számára
Amennyiben házikedvenced májbetegséggel diagnosztizálták, kiemelt fontosságú, hogy a beteg szerv tehermentesítése érdekében könnyen emészthető, adalékoktól mentes étrendet biztosíts a számára. Ilyenkor az egyik legelsőként felmerülő kérdés az, hogy a májbeteg kutya mit ehet. A legjobb, ha Te főzöl neki, de tisztában vagyunk vele, hogy sokszor erre nincs lehetőség/kapacitás. Ebben az esetben javasolt a különböző, speciálisan a májbeteg állatok igényei alapján kifejlesztett állatorvosi gyógytáp mellett dönteni, ami biztosítja kedvencednek a szükséges tápanyagbevitelt a máj felesleges terhelése nélkül. Egy kutyatáp májbeteg kutyának annyira jól hasznosul, hogy annak semmilyen nem kívánatos mellékterméke ne járulhasson hozzá a máj további károsodásához.
A diétán kívül is sokat tehetsz még a kis kedvenced májának egészségéért. Mivel a máj a méreganyagok lebontásának és ártalmatlanításának egyik legfontosabb szerve, pont emiatt a rajta keresztülhaladó méreganyagok miatt szenvedheti a legnagyobb kárt. Sajnos sok kutya küszködik májproblémával vagy májrákkal, amely a kutyáknál egy gyakori daganat. Az állatorvosi kezelést azonban érdemes kiegészíteni különböző, a máj egészségére kitűnően ható természetes gyógynövényes készítményekkel, illetve májvédő táplálékkiegészítőkkel is a nagyobb hatékonyság érdekében.
Egészségügyi probléma esetén a legtöbb esetben igaz a mondás, hogy a legjobb orvosság a megelőzés, ezért egészséges kutya esetén is javasolt évi 2 méregtelenítő kúrát beiktatni, hogy a szervezetében felhalmozódott toxinok kiürüljenek és ne terheljék a máj működését. Az egyik legismertebb és leghatékonyabbként emlegetett kutya máj vitamin a máriatövismagolaj.
Az emberekhez hasonlóan a máj a szervezet anyagcseréjének egyik legfontosabb központja, nélkülözhetetlen szerepet játszik az anyagcsere-folyamatok normál működésében. Folyamatos működésben van, és hatalmas munkával számtalan funkciót lát el a szervezetben:
- észleli és kompenzálja a gyorsan változó környezeti feltételeket. A táplálékból, a környezetből vagy akár gyógyszerekből származó méreganyagokat a máj átmenetileg elrejti, bizonyos ideig károsodás nélkül tárolja, ezzel kivédi a többi általános testfunkció esetleges károsodását. Amikor pedig az anyagcserehelyzet megengedi, ártalmatlanítja, semlegesíti, majd pedig a veséken vagy bélrendszeren keresztül kiválasztja a méreganyagokat. Ezeknek a helyreállító folyamatoknak elvégzésére semelyik másik szerv nem képes.
- koleszterint termel, amely a zsír emésztéséért felel
- tisztítja a beérkező vért, és elsődleges szerepet játszik a vas-réz anyagcserében
- számos létfontosságú enzimet, fehérjét és alvadási faktort állít elő
- közreműködik a vércukorszint szabályozásában és a hormonok kiválasztásában
- vitaminokat is raktároz
Miért alakul ki májbetegség, és milyen szakaszai vannak?
A máj megbetegedése, ezáltal pedig az általa ellátott funkciók károsodása esetén a szervezetben felhalmozódnak a méreganyagok, illetve az emésztés és tulajdonképpen az egész anyagcsere zavart szenved. A májbetegségek zöme a helytelen táplálásra és a stresszre vezethető vissza. Más szervek betegségei is visszahatnak a máj működésére., és bár a különböző hiányállapotokat és túltengéseket a máj ideig-óráig megfelelően képes kompenzálni, de ennek is vannak határai. Egy 10 éves kutya élete során kb. 180 kilogrammnyi méreganyagot dolgoz fel. Előrejelzések szerint a jövőben a máj esetében is számíthatunk az allergiás reakciók növekedésére, melyek a különböző káros adalékanyagokat tartalmazó élelmiszerekre vezethetők vissza. A 10 évesnél idősebb kutyák veszélyeztetettsége már jóval nagyobb, így nyugdíjas barátod javasolt legalább évente egyszer vérvizsgálatra vinned.
További lehetséges kiváltó okok:
- vegyszerekkel való érintkezés (pl. gyomirtószerek, növényvédők, bolhairtók
- bizonyos gyógyszerek hosszú távú szedése
- veleszületett betegségek és fejlődési rendellenességek
- vírusos, gombás vagy bakteriális fertőzések
- daganatos megbetegedés
A máj állapotától függően az alábbi stádiumokat különböztetik meg a májbetegségek esetében:
- Gyulladás (hepatitis): a kutyák nagy része májgyulladás esetén még nem is feltétlenül mutat tüneteket, de rutin vérvétel során már kiderülhet a probléma. Időben felfedezve gyógyszerekkel jól kezelhető állapot.
- Fibrózis: A májszövet ebben a stádiumban már hegesedni kezd, melynek következtében romlik a máj vérkeringése, emiatt a kutya vére nem képes megfelelően megtisztulni. A szervezetben elkezdenek felhalmozódni a méreganyagok. Időben történő diagnózis esetén még ez is kezelhető.
- Májzsugor (cirózis): Ebben a stádiumban már a máj több mint 70%-a károsodott, és a tünetek is igencsak kellemetlenek. Teljes gyógyulás már nem érhető el, de megfelelő kezeléssel és gyógyszerezéssel jó eséllyel szintentartható.
- Májelégtelenség: Életveszélyes állapot. A kutyán nagyon szembetűnőek a májbetegség tünetei, rosszul érzi magát és fájdalmai lehetnek. A kutya a felhalmozódott toxinok miatt akár kómába is eshet, és sajnos akár el is pusztulhat a legjobb kezelés ellenére is.
A kutya májbetegség tünetei
A tünetek sajnos pont annyira változatosak lehetnek, mint amennyire szerteágazóan a máj funkcionál. A korai szakaszban még csak néhány enyhe tünet jelentkezik, ha egyáltalán jelentkezik. A későbbi szakaszok leggyakoribb tünetei:
- emésztőszervi problémák (pl. hasmenés, székrekedés, hányás, puffadás, rossz lehelet)
- étvágytalanság, ennek következtében pedig fogyás
- túlzott vizelés, jelentősen megnövekedett vízfogyasztás
- megváltozott kedélyállapot (pl. depresszió, letargia, szorongás)
- a betegség előrehaladott stádiumában sárgaság és rohamok
A májbetegség következményeként a szénhidrát, a zsír és a fehérje-anyagcserében is nehézségek lépnek fel. Mivel méregtelenítő szerepét nem tudja ellátni, a toxinok felhalmozódnak a szervezetben, melynek következtében károsodik a szív, az agy, az immunrendszer, végül a kutya teljes szervezete. Amikor már az agy károsodik a toxinok miatt, a kutya kómába eshet és el is pusztulhat. Ilyen esetben már mindenképpen kórházi ellátás szükséges, ahol speciális gyógyszerekkel, májat nem bántó módon segítik a kutyát. Ebben a stádiumban a májbeteg kutya táplálása már csak infúzión keresztül lehetséges.
A májgyulladás kivizsgálása, kezelése
A májbetegséget kivizsgálása kutyáknál az emberi kivizsgáláshoz hasonlóan történik, legelső körben vizeletvizsgálattal és vérvétellel. Ilyenkor az alap vérképen kívül néznek majd ionokat, máj, vese, hasnyálmirigy paramétereket is. Ezen kívül a gyulladás paramétereket is fogja kérni az állatorvos a labortól, hiszen sajnos a májbetegségek gyakran további szervi gondokat hozhatnak magukkal. Mindenképpen szükséges továbbá valamilyen kiegészítő képi diagnosztika is, elsősorban ultrahang, szükség esetén pedig CT-vizsgálat.
Milyen egy májbeteg kutya étrendje, mit ehet?
Egy májbeteg kutya táplálása során kiemelt fontosságú, hogy kedvencednek könnyen emészthető és szintetikus adalékanyagoktól mentes étrendet biztosíts. Hogy mennyit és mit egyen a májbeteg kutya, azt szakértők az alábbi felosztásban határozták meg optimálisként:
- kiváló minőségű állati fehérjeforrások (pl. hal, csirkehús, alacsony zsírtartalmú tejtermékek, tojás) - az eledel kb. 50%-át tegye ki
- összetett szénhidrátok (pl. zabpehely, árpa) - az eledel kb. 40%-át tegye ki
- zöldségek (répa, édesburgonya, brokkoli, tökpüré) - az eledel kb. 10%-át tegye ki
- egészséges zsírok (pl. Omega-3 zsírsavak)
A májbetegséget az állatorvos legtöbbször különböző gyógyszerek felírásával is igyekszik orvosolni, de ezt mindig szigorú étrendbeli változásnak is kísérnie kell. A máj megbetegedései a megfelelő étrend megválasztásával sok esetben optimálisan alakíthatók. A legfontosabb dolog amit szem előtt kell tartanod, hogy beteg kutyád normál anyagcseréjét és bevitt tápanyagmennyiségét a diéta idején is fenntartsd, tehát a megfelelő kalóriatartalom és az ízletesség kombinációja kulcsfontosságú. A táplálék olyan legyen, ami annyira jól hasznosul, hogy annak semmilyen nem kívánatos mellékterméke ne járulhasson hozzá a máj további károsodásához. Sőt, kifejezetten segítenie, támogatnia kell a beteg máj regenerálódását. A májbeteg kutya etetése többször kis adagokban történjen - az eddigi napi 1×-i etetést 2-3, míg a 2×-i etetést lehetőleg 4-5 részre osztva javasolt felosztani.
Ha nincs lehetőséged kutyád számára rendszeresen, kizárólag az igényei alapján házikosztot készíteni, természetesen választhatsz valamilyen állatorvosi gyógytápot is, melyeket kifejezetten a májbeteg kutya diétája szerint fejlesztettek ki. Ezek akár hosszú távon is etethetők, viszont ha kutyusod állapota időközben helyreállt, fokozatosan leválthatod egy másik, "normál" tápra - mondanunk sem kell ugye, hogy ebben az esetben is kímélő, csökkentett fehérje- és zsírtartalmú eledelt válassz a számára, hogy mája a továbbiakban is a lehető legkevésbé terhelődjön.
Abban, hogy egy májbeteg kutya meddig él, kritikus szerepe van a rendszeres vizsgálatnak, a helyesen beállított gyógyszerelésnek és a pontosan összeállított szigorú diétának.
Vásárlóink írták
Vendég (#2EDA6D) - 2024. 10. 09. 18:58
Jó márka, jó áron.
Vendég (#2F1904) - 2024. 10. 09. 09:52
Nagyon szeretik a szőrős gyerekeim😁
Vendég (#2F186B) - 2024. 10. 09. 08:39
Imádja a kutyám! Kiváló termék, jó ár.
Vendég (#294AED) - 2024. 10. 08. 20:43
Nagyon elégedett vagyok a termékkel, sokat jelent a cicák betegsége esetén is alkalmazható.Elérhető áron. Mindenkinek ajánlom a terméket, gyors szállítás.
Tazsu - 2024. 10. 08. 20:10
Nagyon jó termék. Egyszerű föltenni és levenni, jól illeszkedik a kutyára. Séta közben kényelmes, megkönnyíti a sétákat.