Zea
- Milyen fajtájú és nemű kutyád van?
Zea egy nőstény, szőke hovawart. Olyan kutyát szerettünk volna ami kisgyerekekkel barátságos, de házőrző fajta is egyben. Ő pont ilyen.
- Mikor és hol született?
2016.01.30-án született. 10 hetesen hoztuk el a tenyésztőtől.
- Mióta van meg és hogyan került hozzád a kutyád?
Egy tenyésztőtől vásároltuk 10 hetes korában.
- Miért így nevezted, neveztétek el őt?
Zea neve a kukorica latin nevéből származik, mivel kölyökként olyan volt mint egy óriási pattogatott kukorica. A kukorica latinul Zea mays, ennek rövidítése a Zea. Ez a szó egyébként azt is jelenti, hogy "kedves szemű" és ez az állítás rá is igaz . :)
- Hol és milyen körülmények között tartod? Lakásban, házban, kertben?
Fajtájából adódóan kertőrző kutya. Nagy területre van szüksége, emiatt lakásba nem is ajánlott. A nap legnagyobb részében kint van, de éjszaka bent alszik az előszobában.
- Szoktad-e sétáltatni? Merre és milyen gyakorisággal?
Óriási mozgásigényű kutya, naponta legalább 2x másfél óra intenzív mozgást, futtatást, játszást igényel azon túl, hogy a hatalmas kertben bármikor kedvére szaladgálhat. Családi házban lakunk, nagy kerttel, mégis ki kell menni vele sétálni, ezt el is várja. Ellenkező esetben teljesen felpörög, szaladgál, nyüszög, egészen addig, amíg el nem éri a célját és el nem indulunk a várva várt sétára. Imád labdázni, visszahozza a labdát, botot, sőt, tukmálja az ember kezébe, de egyelőre nem szivesen adja vissza, inkább kötélhúzó játékot szeret vele játszani. Most tanuljuk hogyan is kell helyesen apportírozni.
- Milyen pórázt, hámot, esetleg egyéb felszerelést - kutyaruha, világító felszerelés - használsz sétáltatáskor?
Határozottságot, erős kezet igényel Zea. Igazi, kemény, önérzetes, de tanulékony kutya aki szeretne domináns lenni- de nem engedem neki. A kutyaiskola mindenképpen fontos egy ilyen kutyánál, akinek nincs ideje ilyesmire, bele se vágjon egy ilyen fajtájú kutya tartásába. Mi is jártunk kutyaoviba és kutyaiskolába is- bár ez utóbbit félbe hagytuk mert habilitációs kutya kiképzőjének tanulok jelenleg és inkább a most tanultakat alkalmazom a kutyán a hagyományos fojtónyakörves kiképzés helyett. Egyáltalán nem fázós a kutya, dús szőrzete van, emiatt nyáron nagyon melege van, ilyenkor szivesen pihen a hűvős kövön.
- Általában hogy jön ki a kutyád más állatokkal?
A macskákat nem kedveli. A madarakat, mókusokat előszeretettel hajkurássza. Más kutyákkal nincsen semmiféle gondja, legyen az szuka vagy kan, bár kezdetben nehezen oldódott fel, bátortalanul, megadóan közelített mindenféle kutyához. A gyerekeket nagyon szereti.
- Zavarja-e, ha mellette más kutyákkal is foglalkozol? Félti-e játékát, ételét más állatoktól, esetleg az embertől?
Nem zavarja ha más kutyákkal foglalkozom, olyankor csak figyel. A játékát nem félti sem állattól, sem pedig embertől.
- Vannak-e kutyádnak "barátai" a többi kutya vagy állat közt?
Zea visszahúzódó kutya. Látszik rajta, ahogy nézi a kutyákat, hogy szivesen barátkozna, de van benne egy nagy adag félsz is. Sokat változott mióta hozzánk került, de még mindig inkább a kisebb termetű kutyákkal barátkozik, ha van rá lehetősége. A nagyobbakkal is jól kijön, de kell egy kis idő amíg feloldódik.
- Mennyire családbarát, illetve társaságkedvelő a kutyád?
Rendkívül ragaszkodó, bújós, szeretettel teli kutya. Sokszor mintha nem lenne tisztában azzal hogy ő már 30 kg és beül az ölembe, ha a földön ülök. A családtagok, barátok iránt mindig lelkesedik - néha talán túlzottan is - a területét viszont nagyon őrzi, idegeneket nem lát szivesen a kerítés környékén sem.
- Mennyire veszi zokon, ha rövidebb-hosszabb ideig egyedül marad?
Természetesen szokott egyedül lenni, ennek nem örül, mert nagyon ragaszkodó, kicsit vakkantgat, de hamar abbahagyja.
- Hogyan nevelted meg?
Szinte kezdettől szobatiszta. Talán 1x pisilt be, de az sem az ő hibájából történt. Korához képest túl sokáig hagytam egyedül otthon. Nagyon fontos a hovawartok képzése, tanítása hiszen egy felnőtt korban 40 kg testsúlyt is elérő, őrzővédő, fajtáról van szó. Elfogadhatatlan hogy egy ekkora kutya húzza a pórázt, felugráljon, ne hallgasson a gazdájára, hiszen ez balesetveszélyes. Mindenkinek ajánlom a habilitációs kutyakiképzést biztosító kiképzőket, kutyaiskolákat már kölyök kortól.
- Mennyire jó jelzőkutya? Mennyire ugatós?
Nagyon jó jelzőkutya. A kert közelébe, kapuhoz érő embereket megugatja.
- Jellemző (volt) rá, hogy megrág olyan dolgokat, amiket nem lenne szabad?
Mivel még mindig kölyök (10 hónapos) még mindig megrág mindent. Elképesztően rágcsál, nem kímél semmit. Bútorok, ház szigetelése, kutyaól, szőnyeg, lábtörlő, növények, semmi sem szent számára. Kap füstölt marhacombcsontot rágcsának, számtalan játéka van, de a rágás a kölyökkor része, erről leszoktatni nem lehet.
- Milyen a kedvenced jelleme, viselkedése? Milyen jelzőkkel illetnéd?
Barátságos, de dominanciára törekvő, tanulékony, terelőösztönnel rendelkező, önálló döntések meghozatalára hajlamos udvar- és területvédő kutya.
- Mennyire játékos a kutyád? Van esetleg valamilyen kedvenc játéka?
Nagyon játékos, tukmálja a játékait az ember kezébe. Igazi kedvenc játéka nincs, nagyon jól eljátszik akár egyetlen bottal is.
- Egy nap hányszor, illetve mivel eteted?
Óriástestű kutya, ebből adódóan hajlamos lehet gyomorcsavarodásra. Hogy csökkentsük ennek a veszélyét, naponta 2x kap enni óriás testű kutyáknak kifejlesztettet junior száraz tápot, reggel és este. Alkalmanként kap húslevest, zöldségeket, főtt húst, csirkefarhátat. Szüksége van porcerősítőre is, hogy a csontok elhajlását hirtelen növekedés esetén elkerüljük. Fontos állatorvossal egyeztetni a táplálásáról, a szükséges vitaminokról. A megelőzés mindig kifizetődőbb mint a gyógykezelés - ha egyáltalán lehetséges. A kölyök nem lehet túlsúlyos, nehogy hirtelen növekedjen, fontos a fokozatosság a növekedésben. A nyersetetés nagyon jó, ha kellően körültekintő, alapos a gazdi, de én nem így etetem a kutyámat.
- Általában milyen étvágya van a kutyádnak, illetve mennyire válogatós?
Kezdetben habzsolt, ezért próbáltam falatadogatós (KONG) labdával lassítani az etetését, de ettől függetlenül is normalizálódott a helyzet. Már nem habzsol, hanem alaposan megrágja az ételt, amit kap. Mindenevő. Előszeretettel leeszi a fákról is a gyümölcsöt. Nem válogat.
- Szoktál-e adni neki jutalomfalatokat?
Kiképzés során fontos a jutalomfalat, ha szeretnénk hogy a kutya szivesen dolgozzon. Ez lehet a tápjából, vagy teljesen más jellegű kisebb szemű kutyaeledel, jutalomfalat, virsli, vagy sajt. Mindig figyelembe kell venni, hogy a jutalomfalat is energiát tartalmaz, tehát ennek megfelelően csökkenteni kell a kutya rendes étkezési adagját.
- Milyen zöldség(ek)et és gyümölcs(ök)öt szeret a legjobban a kutyád?
Ritkán, de kap zöldséget is. (főtt répa, krumpli, leveszöldségek). A gyümölcsöt megoldja a kertben található fákról (alma, őszibarack). Fontos hogy ilyen táplálékhoz is jusson a kutya, de tudni kell mi az ami káros számára, illetve miből mennyit ehet, és nézni kell azt is, hogy mit tartalmaz alapból a tápja.
- Szoktad-e az utazásaidra magaddal vinni? Hogyan viseli a tömegközlekedéssel, autóban stb. való utazást?
Ha tehetem magammal viszem. Autóval közlekedünk, ő a csomagtartóban, egy a méretének megfelelő, műanyag szállítóboxban utazik. Utazás előtt nem adok neki enni, és vizet mindig viszek magammal, hogy ihasson, ha megszomjazik. Ha nélküle utazom, akkor csak pár órára megyek el otthonról, vagy megkérek valakit, aki a gondját viseli.
- Adsz neki rendszeresen valamilyen vitamint, egyéb táplálákkiegészítőt?
Rendszeresen kap Lavet Carnivit tablettát, ami a szívműködést támogató vitamin (naponta 3x).
- Figyelmet fordítasz-e kedvenced élősködők elleni védelmére?
Erdő mellett élünk, így különösen fontos számunkra a kullancsok elleni védelem. Bravecto tablettát használunk, ezt 3 havonta kell beadni a kutyának. Szeretem mert nem kell nyakörv rá, bemehet vele a vízbe és véd a bolhák és kullancsok ellen is.
- Mennyire igényel komoly figyelmet kutyád szőrzetének és karmainak ápolása?
Hetente és minden séta után át kell fésülni a bundáját. A fülénél előfordulhat filcesedés, amire figyelni kell. Kutyakozmetikushoz nem járunk, nem kell nyírni, trimmelni a bundáját.
- Milyen gyakorisággal szoktad fürdetni a kutyádat? Hogy viszonyul a vízhez?
A vizet különösebben nem kedveli. Ha teheti sem fekszik bele, nem úszik a tóban (legalábbis eddig kínosan ügyelt arra, hogy a hasa már ne érjen a vízbe csak a lábai). Nem hempereg sem a sárban, sem a vízben. Fürdetni csak akkor szoktam, ha nagyon muszáj. Nem koszos igazán soha.
- Veled egy légtérben, vagy külön alszik a kutyád?
Az előszobában alszik, nem egy légtérben velem. Ott van a box és egy másik fekhely is számára, de változó, hogy éppen az előszoba melyik részén alszik. Éberen alszik, folyamatosan őrködik. Napközben is szívesen pihenget. Hajnalban hanggal jelzi - vakkantgat, nyüszög -, hogy induljunk sétálni, kiköveteli, hogy az utcára menjünk, nem elégszik meg egy kis kerti játékkal. Ha nem viszem ki a kerten kívülre, akkor folytatja a nyüszögést, vakkantgatást. Igazi egyéniség.
- Veszett-e már el valaha a kutyád?
Sosem veszett még el, bár elszoktam engedni pórázról. Chippel rendelkezik, de ez Magyarországon elméletileg minden kutyatulajdonos számára kötelező előírás, hogy chippeltesse a kutyáját. Szerintem ez egy nagyon jó és hasznos dolog, mert ha eltűnne, és valaki megtalálná, akkor amint leolvassa egy állatorvos a chipszámát, máris megtudják kinek a kutyája és hol lakik.
- Milyen tanácsot, tanácsokat adnál más gazdiknak, akik a tiédhez hasonló kutyafajtát szeretnének tartani?
Gondolják át alaposan van-e rá naponta minimum 2x másfél órájuk amikor futnak, sétálnak, túráznak vele, illetve van-e idejük kutyaiskolába hordani. Ha bármelyikre is nem a válasz, akkor nem ajánlom senkinek ezt a fajtát. Fontos az is hogy ez a fajta nem egy golden retriever, bármennyire is hasonló hozzá. Kemény, erős kezet igénylő házőrzőkutya.
- Volt valamilyen betegsége, fertőzése vagy sérülése a kutyádnak, amiből sokáig lábadozott és nehezen vészelt át?
Sajnos most derült ki, hogy a fajtára nem jellemző szívbetegsége van, ami miatt kímélni kell őt és vitaminokat kell szednie. Nyíregyházán voltunk az állatkórházban, illetve Pesten is egy kifejezetten szívbetegségekkel foglalkozó állatorvosnál. Félévente kontrollra kell mennünk. Tanácsot egyelőre nem tudok adni, de egy biztos, nem szabad félvállról venni, ha folyamatosan liheg a kutya legyen bármilyen fajtájú, vagy ha túl hamar elfárad.
- Ivartalanítva van a kutyád?
Ivartalanítattuk Zeát 8 hónapos korában. Állatorvosunk szerint az a legideálisabb életkor kutyáknál az ivartalanításra, ha nem szeretnénk tenyészteni és szeretnénk elkerülni a felesleges szaporulatot és a tüzelés okozta kellemetlenségeket.
- Kutya és kert … mennyire szeret nem hivatásos kert- és tájrendezőként közreműködni?
A növényeket, köveket szivesen megrágja, egy két gödröt is ás, ha úgy adódik. Igazi kertész! Vigyázni kell a kertben található esetleges mérgező növényekkel.
- Jellemző-e, hogy kiszökik a lakásból, kertből a kutyád?
Nem szökött még ki soha. Szerintem ennél a fajtánál fontos, hogy őrizze a saját területét, és emiatt sem szökik el. Soha nem engedném csatangolni a kutyámat, nagyon veszélyesnek tartom és felelőtlennek, ha valaki kiengedi a kutyáját felügyelet nélkül. Pár éve még kistestű kutyám volt (15 éven át). Sokszor féltem, menekültem a kutyájukat szabadon eresztő emberek miatt. Soha nem lehet tudni más kutyája hogy viselkedik. Lehet, hogy azt gondolják, hogy az ő kutyájuk nem bántana senkit, de ha odamegy egy olyan pórázon sétáló kutyához, aki esetleg odakap, nem tudhatjuk mi lesz a reakció. Különböző testméretű, erejű kutyáknál, pedig egy ilyen eset akár végzetes is lehet.
Szuper kutya, jó a képzése nagyon felelős gazdi!! Sok sikert!!
Válasz a hozzászólónak