Puding

Tamiops
  • Puding #1
Milyen fajtájú és nemű terráriumi állatod van?

Afrikai óriáscsiga, Lissachatina reticulata fajú. Mivel csigáról van szó, ezért hermafrodita.

Mióta van meg és hogyan került hozzád?

Magánszemélytől vásároltam, kifejezetten faj alapján választottunk a párommal, tudatos döntés volt egy kiscsiga családba fogadása. Fiatal korában került hozzánk, 2022 januárjában született.

Miért így nevezted, neveztétek el őt?

Puding a neve, én választottam ki a nevét már az érkezése előtt, aranyos névnek gondolom, és szerintem illik hozzá. Egyrészt a csigák kis puhatestűek, szinte mint egy puding, másrészt a színei a csoki és vanília árnyalatira emlékeztetnek.

Egyedül tartod a terráriumi állatod?

Igen, nem kifejezetten társas állat. Számos előnyét látom az egyedüli tartásában: nem roncsolják egymás házát, nem vesződnek a szaporodással, így energiát spórolnak meg és én nem vesződök a tojások összeszedésével.

Hol és milyen körülmények között tartod? Mekorra élettére van szüksége?

Egy 70l-es biztosan zárható műanyag terráriumban tartom, vastag kókuszrost talajon, van bent neki egy etetőtál és egy műanyag kuckó, amibe belebújhatna, de inkább mászni szokott rajta. Van két fűtőlap a terrárium két oldalán, belül egy hőmérséklet és páramérő.

Milyen aljzatot, terárrium talajt használsz?

Exoterium kókuszrost vált be a legjobban, vegyszermentes és azonnal használható, kellemeseb érzi magát benne a kiscsigánk is.

Milyen hőmérsékleten érzi jól magát az állatod?

Kb 25 fokon érzi magát jól, pontosan nem tudjuk szabályozni ezt a nap 24 órájában, de 23-26 fok között mozog az általános hőmérséklet a terrárium közepén. Az egyik oldala kicsit melegebb, ott erősebb fűtőlap helyezkedik el, a másik kicsit hűvösebb, ott gyengébb fűtőlap van. A fűtőlapok ki-be kapcsolásával is tudjuk szabályozni a hőmérsékletet.

Milyen páratartalmat kell számára biztosítanod?

Nagyjából 75-80%-os páratartalom a megfelelő neki. Napi egyszeri párásítással, páratartó kókuszrost talaj használatával ez tökéletesen megvalóstíható.

Szereti a vizet? Ha igen, akkor körülbelül mennyit tartózkodik a vízben?

Nem, a csigáknak tilos vízzel teli edényt betenni, mivel a bőrükön keresztül is fel tudják szívni a vizet, túlzásba víve ez pedig tragédiához is vezethet. Minimális mennyiségű vizet szoktunk a tálkájába tölteni, illetve a terráriuma oldalát szoktuk vízzel befújni.

Melyik településen éltek terráriumi állatoddal?

Baranya megyei kis faluban élünk.

Szoktad-e kézben tartani. Ha igen, mennyire kézhez szokott?

Ritkán tartom kézben, mivel éjjeli állat, napközben általában alszik, de egyébként teljesen barátságon, nem menekül, ha kézbeveszem, csupán a csiga tapadása miatt ez néha nehézkesebb, illetve van, amikor nem akar lejönni rólam. Egyébként néha megijed a simogatástól, máskor kifejezetten élvezi, szelíd, aranyos kiscsiga.

Mi volt a legnagyobb kihívás, amivel a terráriumi állatoddal kapcsolatban szembesültél?

Szájszerv előreesése volt Pudingnak, ami egy sok esetben végzetes betegség. Pürésített gyógynövényekkel tápláltam őt kézből, szinte kényszeretettem, cukros vizet és kamilla teát csöpögtettem a szájára, illetve virágpollent adtam neki, szerencsére visszahúzódott a szájacskája és jobban lett, viszont nagyon nehéz volt számomra, nagyon stresszeltem és féltettem őt.

Milyen a terrárium állatod jelleme, viselkedése? Milyen jelzőkkel illetnéd? Mennyire aktív vagy épp passzív?

Nappal általában alszik, éjjel aktív, és sokkal gyorsabb, mint azt bárki gondolná, ha akar, nagyon is gyors tud lenni a csiga! Egyébként könnyű megijeszteni őt egy nem várt érintéssel, de ha megnyugszik, akkor élvezi a simogatást.

Egy nap hányszor, illetve mivel eteted?

Naponta egyszer kap enni, hetente pár alkalommal fehérjét (gammarus, vörös szúnyogárva, fehér hal, marha szív-mix), általában viszont szezonálisan fellelhető gyógynövényeket kap (pitypang, pásztortáska, mályva, lóhere, tyúkhúr, citromfű, menta stb.), időnként saját termesztésű zöldségeket (cukkini, uborka, paprika). Sárgarépát már nem adunk neki, mert érdekes módon kiscsiga korában furcsán viselkedett minden répavacsora után.

Általában milyen étvágya van, illetve mennyire válogatós?

Egy alkalommal volt hosszú ideig étvágytalan, akkor szájszervi előreesés volt az oka, pépesített gyógynövényekkel kényszeretettem, cukros és kamillateát vizet adtam neki virágpollennel. 1-2 napig tartó csökkent étvágy tojásrakás előtt szokott előfordulni, ez természetes. Egyébként szerencsére jó étvágyú, sokat tud enni.

Szoktál-e adni neki valamilyen táplálákkiegészítőt, vitamint?

Igen, szépiát a kálcium miatt és virágpollent immunerősítésre, betegség megelőzésre és kezelésére.

Ki eteti, vigyáz rá, ha el kell utaznod, hogy oldod meg ilyenkor a gondozását?

Mivel a párom szüleinél lakunk, ha elutazunk, akkor a párom anyukája eteti őt. Nem szoktuk magunkkal vinni.

Mennyire igényel komoly figyelmet terráriumi állatod egészségének megőrzése?

A szájszervi előreesés kezdeti formájára már fel lehet figyelni, erre érdemes emlékezni, Ha kicsit megduzzad, vagy előreesik a csigánk szája, akkor érdemes a fentebb felsoroltakkal kezelni őt.

Pároztattad-e már az állatod? Ha igen, akkor hogyan és milyen sikerrel? Ha nem, akkor tervezed-e?

Nem és nem is tervezem.

Vitted-e már állatorvoshoz?

Nem.

Volt valamilyen betegsége, fertőzése vagy sérülése az állatkádnak, amiből sokáig lábadozott és nehezen vészelt át?

Igen, a fentebb említett szájszervi előreesés.

Milyen tanácsot, tanácsokat adnál más gazdiknak, akik a tiédhez hasonló terráriumi állatot szeretnének tartani?

Először mindenképpen tájékozódni kell a tartási körülményekről, etetésről, lehetséges betegségekről.

Van-e esetleg még valamilyen egyéb érdekesség a terráriumi állatod vonatkozásában, amit megosztanál a többiekkel?

Nincs.

Oszd meg a véleményed!


Hozzászólások 

Utoljára módosítva: 2024.02.13