Félix

rFanny
Milyen fajtájú és nemű kisállatod van?

Afrikai fehérhasú kisfiú törpesüni gazdija vagyok.

Mióta van meg és hogyan került hozzád?

Elég sok felkészülés, tervezgetés után párommal úgy döntöttünk hogy itt az ideje egy kis törpesüni magunkhoz fogadásához. Kisállatkereskedésből vásároltuk, mivel a megyénkben nincs elérhető törpesün tenyésztő. Ez annyi hátrányt jelentett, hogy sajnos törzskönyvet nem tudtak hozzá adni. Ekkor az eladó elmondása szerint 3,5 hónapos volt.

Miért így nevezted, neveztétek el őt?

Latinul a "felix" boldogot, szerencsést jelent. A tanulmányaim során találkoztam először ezzel a jelentéshordozással, és egyértelműen megtetszett. Az érdekesség a névválasztásban hogy a párom is erre a névre gondolt először, összebeszélés nélkül. Így nem volt kérdés hogyan fogjuk nevezni

Hol és milyen körülmények között tartod? Egyedül vagy másik kisállattal? Mekorra élettére van szüksége?

Egy 100x60cm-es nyúlketrecben tartom, amiben kényelmesen elfér a 30cm átmérőjű futókereke (ennél kisebbet nem ajánlanak nekik, sem ketrecből, sem futókerékből). A futókerék elengedhetetlen amikor egy lakhelyet rendezünk be nekik, hiszen azt egész este koptatni fogják, úgyhogy ebből érdemes inkább csendes fajtát választani hogy minket se zavarjon amikor használja. A vackához tartozik egy kis faház, abban egy bújózsákot tartunk, hogy biztos ne fázzon. A ketrecben van még alomtálca, egy bújócső, kis cicajátékok, jutalomfalatlabda, és természetesen egy eleségállatoknak való kis etetőtál, illetve egy aprószemű macskatápnak való tál és golyós itató is. A ketrec tetejéhez illesztettünk egy holdfény melegítőlámpát, mivel a süniknek a 23 fok alatti hőmérséklet akár halálos is lehet, így ezt telente főként, mindennap használjuk.
Érdemes őket egyedül tartani, főleg ha ellenkező neműek.

Van fürdetője a kisállatodnak?

Hamar kiszárad a bőrük, ezért érdemes őket minél ritkábban fürdetni, és aloe vera sprayt használni.
Általában a csapban fürdetjük, langyos-meleg vízzel. Puha fogkefével a tüskéit tisztítjuk, és szigorúan könnymentes kisállat sampont öntünk a vízbe. Abból is igyekszünk hidratálót választani.
Én nem teszek be a ketrecébe fürdőhomokot, félek hogy a nemiszervébe belemegy és az gyulladást okoz.

Mennyire társaságkedvelő a kisállatod? Szereti, ha simogatják? Kézhez szokott?

Nagyon sok időbe telik kézhezszoktatni, de minden állatnál más a tendencia.
Ha tenyésztőtől vásárolunk, ott szinte kiskoruktól kézhez vannak szoktatva, így nekünk annyira nem lesz nehéz dolgunk. Mi a nehezebb utat választottuk, kisállatkereskedésből vásároltunk, így elég sok türelem és idő kellett neki, de a kulcs a folyamatosságban van és a türelmességben. Minden este foglalkoztunk vele, így körülbelül egy hónap alatt megbarátkoztunk. De ezt mindig lehet tovább fejleszteni.
A kézhezszoktatás után is lesznek barátságos, illetve kevésbé barátságos sünik, de ez a személyiségük függvénye.
Nekünk szerencsénk volt, hiszen félix egy angyal, de ő is napi törődést igényel, mert ha sokáig "hanyagolva van", akkor hajlamos puffogni a simogatásra is.

Milyen a kisállatod jelleme, viselkedése? Milyen jelzőkkel illetnéd?

Félix egy bújós, barátságosnak mondható süni. Ő inkább választja az egésznapos alvást a bújójában, mintsem a felfedezést. Lusta jószág, és hajlamos megsértődni is, de általánosságban nincs vele probléma. Az állatorvosnál tett látogatásunk során külön meg lett dícsérve, mennyire barátságos a többi süni pácienshez képest.

Mennyire játékos a kisállatod? Van esetleg valamilyen kedvenc játéka?

A futókerekét használja a legtöbbször, a kis cicajátékok elég ritkán kötik le, a labdáira meg sokáig rá sem akart nézni.

Mi volt a legnagyobb kihívás, amivel a kis kedvenceddel kapcsolatban szembesültél?

Nagyon fél az emberi jelenléttől. Ha nem ismer meg minket (illat, vagy hangbeli különbség miatt)hajlamos puffogni, és menekülni a helyére, vagy csak egyszerűen összegömbölyödik és égnek mereszti a tüskéit. Nem találtunk még tökéletes megoldást erre, itt is a türelem és kitartást tudom javasolni, és a minél több közösen eltöltött időt.

Egy nap hányszor, illetve mivel eteted? Milyen zöldség(ek)et és gyümölcs(ök)öt szeret a legjobban?

Az egyik táljában mindig prémium minőségű, kisszemű macskatáp van (nálunk Royal Canin Junior vált be), a másik tálját pedig mindig minél változatosabban próbáljuk megtölteni: lisztkukac; főtt, fűszerezetlen csirkemell, csirkenyak, vagy pulykamáj stb; rántotta vagy főtt tojás (fűszerezetlen!); bébiétel (minden adalékanyagtól mentes), jutalomfalat; szárított hal, sült sütőtök; néha gyümölcsök.
Nem ehetnek: tejterméket, egzotikus gyümölcsöt (pl.: narancs, mandarin).

Általában milyen étvágya van a kisállatodnak, illetve mennyire válogatós?

Változó:
Ha nem szilárd ételt kap a macskatáp mellé, akkor több macskatápot eszik, de kevesebb vizet iszik.
Ha szilárd a kiegészítő táljában az étel, akkor kevesebb macskatáp fogy, de több vizet iszik.
Szerencsére a kezdeti megszeppenés ellenére nem volt példa az étvágytalanságra.
Tejterméket nem fogyaszthat!

Mivel szoktad jutalmazni a kisállatodat? Illetve mi az amiért általában jutalmazod?

Dreamies jutalomfalatkákkal, csirke és lazac ízben. (Narancssárga és kék csomagolású). Illetve extra lisztkukacot szoktam adni.
Fürdetés és körömvágás után szoktam adni neki, illetve ha rossz lábbal kelt, akkor egy keveset adok neki, hogy megbékéljen a tudattal, hogy ma is megzavartuk őméltóságát. : D

Szoktál-e adni neki valamilyen vitamint, táplálákkiegészítőt?

Trixie kisállatoknak való vitamincseppeket adok neki néha.

Milyen alom vált be a kisállatodnál?

Pormentes faforgácsot használunk az egész ketrecbe, és az alomtálcájába teszünk kisállatoknak való fa pelletet.

Ki eteti, vigyáz rá, ha el kell utaznod, hogy oldod meg ilyenkor a gondozását?

Elszokik az emberi érintéstől ha sokáig nincs kézbe véve. Szerencsére még nem kellett nélküli napokra elutazni, de egy éjszakát bátran hagytam már itthon. Délután beraktam neki a vacsoráját, és másnapra már itthon is voltam, úgyhogy lényegi kiesés nem történt. Ha egyedül kéne hagynom, akkor úgy oldanám meg, hogy valaki minden nap látogassa meg, és etesse meg.

Figyelmet fordítasz-e kisállatod élősködők elleni védelmére?

Igen, Stronghold cseppeket használunk (2,5kg alatti állatoknak valót, rózsaszín jelzésű)az állatorvos és tenyésztők javaslatára, félévente egy cseppet, a tükséihez cseppentve.

Milyen fogkoptatója van a kisállatodnak?

Nincs fogkoptatója.

Mennyire igényel komoly figyelmet szőrzetének, esetleg karmainak ápolása?

Nálunk kéthetente szükséges karomvágás.
Ezen felül a bőrére extra figyelmet kell fordítani, mert hamar kiszárad neki.
Könnymentes hidratáló állatsampont használunk, extrapuha fogkefét használunk a tüskék tisztításához, és a fürdetés majd megszáradás után aloe vera sprayvel fújunk rá egy-kettőt. Ezt akár lehet hetente is fújni.

Mennyit alszik nappal, illetve éjszaka? Éjszaka mennyire aktív?

Félix csak akkor merészkedik elő koptatni a kerekét, amikor mi már aludni megyünk. De azt egész álló este hajtja. Reggeltől késő estig pedig hajlamos végigaludni az időt.

Vitted-e már állatorvoshoz?

Igen, de szerencsére csak a féreghajtó cseppek felírására, ileltve egy általános vizsgálatra, hogy minden rendben van-e vele. Győrben a Neo-vet állatorvosi rendelőt tudom javasolni.
Az állatorvosnál igazán jól viselkedett, barátságos volt, ő a doktornak a legjobb süni páciense idáig, elmondása szerint.

Ivartalanítva van a kisállatod?

Nincs ivartalanítva, mivel egyedül van tartva.
Ha kislány lenne, megfontolnám az ivartalanítást, mivel a méhükkel általában elég sok probléma tud adódni.

Törzskönyvezett? Mit lehet tudni a vérvonaláról, szüleiről?

Törzskönyvet mi nem kaptunk, tekintve hogy nem tenyésztőtől vásároltunk, de elméletileg normális tenyészetből származik.

Pároztattad-e már a kisállatod? Ha igen, akkor hogyan és milyen sikerrel? Ha nem, akkor tervezed-e?

Nem, és nem is szeretném. Rengeteg felelősségel jár az, hogyha valaki bébi süniket szeretne. Nincs meg hozzá a megfelelő tapasztalatom, nem is ez a munkaterületem, így inkább ezt a szakemberekre bízom.

Milyen tanácsot, tanácsokat adnál más gazdiknak, akik a tiédhez hasonló kisállatot szeretnének tartani?

Készüljetek fel minél jobban. Az összes lehetséges (hiteles!)videót nézzétek meg, olvassatok utána a témának, lépjetek be törpesünökkel kapcsolatos csoportokba. Elég komplex a tartása ezeknek a csöppségeknek, ne legyen impulzív vásárlás, komoly évekre köteleződsz el, ha szerencséd van.


Hozzászólások 

Oszd meg a véleményed!

Utoljára módosítva: 2024.02.13