Teofil

Teofil
  • Teofil #1
  • Teofil #2
  • Teofil #3
Milyen fajtájú és nemű teknősöd van?

Térképteknős

Mióta van meg és hogyan került hozzád?

1997-ben pár hónaposan vásároltam kisállat kereskedésben.

Mi volt a legnagyobb kihívás, amivel a teknősöddel kapcsolatban szembesültél?

23 év alatt folyton egyre nagyobb aquaterráriumot kellett venni, aminek már az elhelyezése sem volt kihívásoktól mentes, a tömege miatt saját tömörfa állványt kellett készíteni tetőgerendákból acélpántozással. Ezen kívül a víz tisztántartása nagy kihívást jelentett, de ma már a hatalmas víztisztító berendezéssel, baktériumkultúrákkal, és víztesztek tömkelegével sikerült megoldani.

Általában milyen étvágya van, illetve mennyire válogatós?

Igen változó, hogy mennyit eszik. Télen jellemzően jóval kisebb étvágyú, mint nyáron, de megfigyeltem, hogy eléggé függ az időjárástól is. Van hogy egy héten alig-alig eszik valamit, aztán hirtelen nagyon falánk lesz.

Mennyire igényel komoly figyelmet teknősöd egészségének megőrzése?

Ha a víztisztítás megfelelő, az ammónia, nitrit, nitrát, foszfát, toxikus anyagok megkötése szűrőanyagokkal és vízkezelő szerekkel megoldott, minőségi táplálékot kap egy teknős és biztosított a speciális, uvb sugárzást is adó megvilágítás, akkor igen alacsony az esély bármilyen egészségügyi problémának. Ha mégis felmerül valamilyen betegség, akkor speciális állatorvoshoz (pl. Szent István Egyetem Állatorvosi Klinika)kell fordulni, mert az általános állatorvos nem sok mindent tud kezdeni egy teknőssel.

Vitted-e már állatorvoshoz a teknősöd?

Igen. Teknőstartóknak feltétlenül a budapesti Szent István Egyetem Klinikáját ajánlom, ott szakellátás biztosított hüllők részére teljeskörű ellátással.

Milyen tanácsot, tanácsokat adnál más gazdiknak, akik a tiédhez hasonló teknőst szeretnének tartani?

Rendkívül fontos a megfelelő víztisztító berendezés kiválasztása. A kifejezetten teknősök számára gyártott víztisztítókat nem ajánlom, mivel csak egyszerű szivacs szűrőbetéttel rendelkeznek, és a kapacitásuk is kicsi. Tapasztalatom szerint a víztisztítók teljesítményét rendszerint csak a halak függvényében jelenítik meg, ami teknősökre nem igaz. A feltüntetett teljesítményt (hány literes akvárium)érdemes legalább megötszörözni teknősönként, és úgy kiválasztani a víztisztítót. A nitrit, nitrát, foszfát szűrése kiemelten fontos. Még a kifejezetten nagy teljesítményű víztisztítókban alkalmazott nitrát, nitrit és foszfát megkötő szűrőanyagok is igen hamar kimerülnek. Nagyon hatásos és tényleges megoldást ad a nitrit és nitrátmegkötő baktériumok alkalmazása, foszfát esetében pedig a gyors foszfátmegkötő készítmények használata. Mindenképpen javaslom a monitorozáshoz nitrit, nitrát, foszfát tesztek vásárlását. Mindezek mellett alap az aktívszén szűrőanyag használata a toxikus anyagok megkötéséhez.

Oszd meg a véleményed!


Hozzászólások 

Utoljára módosítva: 2024.02.13